4

EVROLIGA: Fantastična pobeda Crvene zvezde, Valensija pala nakon velikog preokreta! (VIDEO) (FOTO)

Objavljeno: 15.12.17 u 22:38

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Valensiju 86:82 u meču 12. kola Evrolige, nakon što su nadoknadili minus od 13 poena.

Zvezda je u utakmicu ušla nešto slabije, Milko Bjelica je u prva dva minuta napravio dva faula, pa je morao na klupu. Prve poene za crveno-bele postigao je Dangubić.

Trgli su se potom igrači Zvezde, presabrali u odbrani, počeli da pogađaju u napadu, pa je ubrzo preko Jankovića i Ročestija usledio preokret, 11:9, a serija od 9-0 donela je šest poena razlike, 15:9.

Van Rosom je pogodio trojku, potom je San Emeterio smanjio na poen razlike, ali je Dangubić još jednim košem sa distance doneo ponovo tri poena viška.

Pero Antić je „ućutkao“ dvoranu trojkom sa osam metara, na njegove poene se nadovezao i Feldin, da bi Nikola Jovanović nakon drugog ofanzivnog skoka na meču gostujuću ekipu doveo na četiri poena viška na kraju prve deonice, 26:22.

Početak druge deonice doneo je sjajan skok u napadu i poene Dobrića, a potom i namernu ličnu grešku Abaldea nad Lazićem. Precizan sa linije za slobodna bacanja bio je Zvezdin kapiten, potom je i Dobrić iskoristio oba slobodna bacanja, pa je sastav Dušana Alimpijevića poveo sa 33:22.

Velikih problema Zvezda je imala sa faulovima visokih igrača, Bjelica i Lesor su napravili po dve, Janković tri, ali vredi istaći da je Valensija prvi poen u drugoj četvrtini postigla na 6:34 pre kraja poluvremena, i to preko San Emeterija sa linije za slobodna bacanja.

Druga četvrtina prolazi u znaku velikog broja faulova, čak 24, pa je izveden i veliki broj slobodnih bacanja (12), a seriju „penala“ prekinuli su prvo Dubljević dvojkom, a potom i Dangubić trojkom za 38:27.

Stao je šut košarkaša Crvene zvezde u tim momentima, jedine poene postigao je Tejlor Ročesti sa linije za slobodna bacanja na 3:30 pre kraja poluvremena, dok je domaći sastav za to vreme ubacio devet, pa je poluvreme okončano rezultatom 40:38 za crveno-bele.

U istom ritmu započelo je drugo poluvreme. Promašaji Feldina, potom i bespotreban faul Lesora u napadu, pa je serija Valensije nastavljena, i stigli su do vođstva 43:40.

Prvi pogodak u drugom poluvremenu za Zvezdu je postigao Lesor nakon lepe asistencije Bjelice, i to uz faul. To je označilo početak nešto bolje igre pre svih Džejmsa Feldina, koji je vezao dva koša iz igre, ali je nalet crveno-belih bio kratkog daha. Ročesti je jednu loptu, utisak je uz faul, poslao u aut.

Pored haotične igre u napadu, škripalo je u odbrani, pa je dva puta Valensija stigla do lakih poena nakon pik en rola, a treći put je Plajsa faulirao Janković za svoj četvrti faul.

Vratio je Zvezdu u igru Davidovac trojkom, pogodio je i Feldin, ali je nakon trojke Abaldea Feldin jedan jednostavan pas poslao u aut umesto ka Milku Bjelici koji je bio sam na liniji za tri poena.

Kaznili su novi „prazan hod“ Zvezde domaći, stigli do vođstva 61:54, dok su nakon još po jednog koša na poslednju pauzu ekipe otišle rezultatom 63:56.

Prvi napad u četvrtoj četvrtini propao je nakon što je Lazić nagazio aut-liniju, iskoristili su napad domaći i otišli na devet poena viška. Smanjila je Zvezda preko Bjelice, koji je pogodio za dva uz faul, ali je nova serija promašaja Bjelice i Ročestija Valensiji dala šansu da se „odlepi“ na prvu dvocifrenu razliku od 11 poena, što je ubrzo poraslo na 13.

Presekao je Antić jednu loptu ispod Zvezdinog koša i istrčao kontru, u sledećem napadu dobru odbranu je „začinio“ trojkom Davidovac, a još jedan promašaj igrača Valensije Feldin je u kontri kaznio polaganjem za prilazak na šest poena minusa.

Nadovezali su se Bjelica asistencijom i Feldin polaganjem, a još jednom je Antić presekao loptu, nakon čega ga je Grin povukao za šorc u kontri, pa je dosuđena nesportska lična greška.

Bio je polovičan Antić sa linije za slobodna bacanja, da bi u napadu koji je usledio trojkom, ujedno i svojim 1002. poenom u dresu Crvene zvezde, doneo izjednačenje.

Odbranila se Zvezda, Dubljević je napravio faul nad Feldinom, koji je sa linije za slobodna bacanja doveo crveno-bele do prednosti 74:72, a nakon još dva „penala“ prednost je porasla na četiri poena viška, čime je seriju crveno-belih povećao na 17-0.

Na ulasku u poslednja dva minuta meča ponovo je Antić odigrao sjajnu odbranu, ali nije Zvezda iskoristila priliku da ode na šest poena razlike. Umesto toga, kontra i pogodak Van Rosoma, potom i trojka San Emeterija nakon novog konfuznog napada crveno-belih doneli su novi preokret.

Imala je Zvezda napad, lopta je došla do Dangubića koji je promašio šut za tri poena, ali je Bjelica sjajnim skokom u napadu pružio novu šansu svojoj ekipi, što je iskoristio Ročesti za prednost, 78:77.

Valensija je krenula u napad, koji je prekinuo Branko Lazić faulom. Izveli su domaći loptu, došla je do San Emetrija, koji je pokušao da prebaci pola terena kako bi pronašao Tomasa. Sjajno je reagovao Bjelica, presekao pas, dodao do Feldina koji je fauliran, pa je sa linije za slobodna bacanja povećao na tri poena razlike, a nova greška Valensije, ovog puta Van Rosoma, koji je poslao čistu loptu u aut, donela je Ročestiju priliku da sa linije za slobodna bacanja reši pitanje pobednika, što je Zvezdin Amerikanac i učinio.

Dodatnu dramu u poslednjih deset sekundi doneo je Abalde trojkom iz izuzetno teške situacije, ali je odgovornost preuzeo Feldin, pogodio oba slobodna bacanja, da bi posle koša Van Rosoma šestim vezanim slobodnim bacanjem doneo crveno-belima treću vezanu pobedu u Evroligi.

Igrač utakmice bio je Džejms Feldin sa 26 poena, Ročesti je dodao 13, dok je Antić ubacio 10.

Kod Valensije San Emeterio je bio najefikasniji sa 17.

Trećim vezanim trijumfom Zvezda je došla do skora 5-7, pa zauzima 11. mesto na tabeli, dok je Valensija na začelju sa Efesom i Armanijem uz tri pobede i devet poraza.