1
Evrobasket 2022

EUROBASKET 2015: Španci i Gasol se prošetali do evropskog zlata (FOTO)

Objavljeno: 20.09.15 u 20:54

Košarkaška reprezentacija Španije po treći put se popela na krov Evrope, pošto je u finalu Evropskog prvenstva u Lilu savladala Litvaniju 80:63 (19:8, 22:25, 19:10, 20:20).

Španija je šampion Evrope! Zasluženo, nema šta. Litvanija nije bila dostojan protivnik četi Serđa Skarijola koja je prosto pregazila rivala pod teškom artiljerijom novog MVP-a Pau Gasola.

Španci su od samog početka nametnuli svoj ritam igre, brzo napravili veliku prednost i početkom druge četvrtine poveli sa „plus 15“ – 23:8. Litvanija nije znala kako da probije odbranu „crvene furije“ predvođenu Ljuljom i Fernandezom, a u napadu je nerešiva enigma bio Gasol. Uspela je Litvanija do kraja prvog poluvremena da se vrati na „minus osam“ – 33:41. Ali je to bilo sve od tima sa Baltika.

Španija je u trećoj četvrtini krenula silovito, prednost je samo rasla, a Gasol i drugari su pred kraj imali ogromnih za finale EP „plus 18“ – 60:42. Četa Serđa Skariola nije spuštala gas ni u poslednjih deset minuta, te je utakmicu završila više nego dominantno 80:63.

MVP finala i celog prvenstva bio je Gasol sa 25 poena i 12 skokova, Ljulj je ubacio 12 poena, a dvocifren je bio i Fernandez sa 11 poena. Sa druge strane po 13 koševa su postigli Kalnietis i Sebutis, dok su Španci sjajnog Valenčiunasa spustili na svega deset poena.